Szaldó elszámolás röviden, érthetően!
Korábban már írtuk, hogy azokra a napelemes rendszerekre, amelyek esetén a villamosenergia-vásárlási szerződés 2021. július 1-je előtt kerül megkötésre, még a szaldós elszámolás vonatkozik még akkor is, ha a támogatási kérelmet a felújítási munkálatok végén, azaz 2021. június 30. után nyújtják be.
Fontos még tisztában lenni, hogy ebben az esetben nem kell majd a kérelemhez csatolni a Rendelet – 2021. július 1-je után hatályba lépő – 9. § (3) bekezdés u) pontja szerinti dokumentumokat, de szükséges lesz a kivitelező azon nyilatkozata (a 9. § (3) bekezdés s) pontja alapján), miszerint az anyagköltség és a vállalkozói díj összesítve a 450.000 Ft/kWp összeget nem haladja meg. (forrás: allamkincstar.gov.hu)
Mit is jelent maga a szó és az elszámolás?
Rákeresve a SZALDÓ szóra, hamar megtaláljuk, hogy egy olasz eredetű szó, magyarra fordítva annyit jelent, hogy egyenleg. Leginkább kereskedelemben, könyvelésben használt kifejezés, például a pénztári bevétel és kiadás közötti különbözet megnevezésére is használják. Amennyiben napelemekről beszélünk – és a mi esetünkben most erről lesz szó – az éves szinten megtermelt és elfogyasztott energia különbözetét és egyenlegét értjük ez alatt.
Hogyan zajlik a szaldó elszámolás a gyakorlatban?
Ez egy egyszerű és valójában kedvező elszámolási forma a napelem tulajdonosok számára. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon első lépésben a hagyományos mérőórát az áramszolgáltató kicseréli egy kétirányú (oda-vissza) mérőórára, vagy a már meglévő digitális mérőórát átprogramozzák úgy, hogy a visszatermelt áramot mutatni tudja.
Ez azért szükséges, mert az Ön rendszere többet is képes termelni és a felesleges áram bekerül a központi hálózatba, az elfogyasztott árammennyiség pedig ugyanezen a mérőórán keresztül jut vissza.
Mikor rendszere kevesebbet termel, mint az Ön felhasználása, akkor a hálózatból biztosítja a rendszer az áramellátást.
A szaldós elszámolás ennek a kétirányú folyamatnak az egyenlege alapján történik. Vagyis a központi hálózatba táplált és az onnan visszavételezett árammennyiség különbözetét kell Önnek megfizetnie. Ha rendszere többet termel, akkor jobb esetben az áramszolgáltató fizeti ki az Ön számára a pluszt.
Hogyan tudja igénybe venni a szaldó elszámolást, mik a lépései?
- Első lépésként engedélyeztetni kell napelemes rendszerét a hálózati engedélyesnél (= elosztói működési engedéllyel rendelkezik, illetve más elosztói engedéllyel rendelkező jogi személy).
- Amikor megtörténik a napelemes rendszere telepítése, akkor értesítik a hálózati engedélyest.
- Átprogramozzák vagy lecserélik mérőóráját.
- Meg kell változtatni az elszámolás módját, hogy a rendszer mérete és a fogyasztás viszonya alapján megfelelő havi általányt fizessen.
- Amennyiben a mérőórát cserélni kell, akkor a korábbi időszakot lezárják és elszámolásra kerül.
- Fontos, hogy ezek után a szaldós elszámolás időpontja közel azonos lesz és évente fog megtörténni az egyenleg megállapítása.
Melyek a szaldós elszámolás előnyei?
A fent leírtak alapján látszik, hogy ez egy egyszerű, könnyen nyomon követhető elszámolás. A másik nagy előnye, hogy évente egyszer, éves szinten történik az elszámolás. A másik, ha nem a legnagyobb előnye, hogy Önnek egy ingyenes tároló rendszere lesz (ez pedig az áramszolgáltató hálózata).
Nem titok, hogy vannak olyan időszakok is, amikor nem süt a nap (borosabb idő, éjszaka), de Ön akkor is szeretne áramot használni, akár nagyobb mennyiségben is, mindneképp lehetősége lesz visszavennie a már megtermeltet.
Miért aktuális ezen rövid írásunk?
Jelenleg is éles az otthonfelújítása támogatás, amelyben még elérhető a SZALDÓS ELSZÁMOLÁS! Ám sajnos nem sokáig, mint ahogy ezt írásunk elején is említettük. Így, ha napelemes rendszerbe gondolkozik, ami egy hosszútávú befektetés, jobb mielőbb meghozni a döntést.
“Fontos még, hogy ebben az esetben nem kell majd csatolni a kérelemhez a Rendelet – 2021. július 1-je után hatályba lépő – 9. § (3) bekezdés u) pontja szerinti dokumentumokat, de szükséges lesz a kivitelező azon nyilatkozata (a 9. § (3) bekezdés s) pontja alapján), miszerint az anyagköltség és a vállalkozói díj összesítve a 450.000 Ft/kWp összeget nem haladja meg. (forrás: allamkincstar.gov.hu)”